Budowa kariery od zera. Czyli o tym jak skutecznie poszukiwać swojej pierwszej pracy

Budowa kariery od zera.

Czyli o tym jak skutecznie poszukiwać swojej pierwszej pracy.

Wolisz słuchać zamiast czytać? Zapraszam, zatem do odsłuchania tego materiału w formie podcastu:

Możesz również pobrać ten odcinek klikając tutaj

 

 

To jest historia Jaśka Kowalskiego. Jasiek dopiero co zakończył swoją edukację i szykuje się do rozpoczęcia swojej pierwszej pracy. Na swoim koncie nie posiada żadnych konkretnych doświadczeń zawodowych, jest pełen entuzjazmu, ale i obaw związanych z poszukiwaniem pracy. Boi się zarówno tych pułapek na drodze, o których słyszał od znajomych, ale jeszcze bardziej martwią go ukryte miny, o których nie wie nic.

 

 

Razem z Mateuszem Kiszlo z bloga jak zarabiać pieniądze, zastanowimy się jak na bazie naszych doświadczeń moglibyśmy pomóc Jaśkowi w pokonaniu tej krętej drogi. Przedstawimy wybrane strategie i metody, dzięki którym szybciej uda się wkroczyć naszemu bohaterowi na ścieżkę kariery i rozpocząć swoją pierwszą pracę.

 

Ten odcinek stanowi drugą część cyklu realizowanego razem z Mateuszem, w ramach którego przedstawiamy fundamenty budowy zrównoważonej kariery.
Dla przypomnienia, w poprzednim odcinku rozmawialiśmy o tym, jak rozważnie sterować swoją edukacją.

 

 

10 sprawdzonych metod na skuteczne wejście na rynek pracy

 

Zmień swoje nastawienie.

Najważniejszą kwestią przy poszukiwaniu pracy jest odpowiednie nastawienie psychiczne. Na bezrobociu łatwo popaść w gnuśność i stagnację. Dla niektórych przeradza się to w bezpłatny i dosyć stresujący urlop. Zaburzają oni swój naturalny rytm dnia, np. śpiąc do oporu czy też tracąc poranną rutynę. To wszystko wpływa na naszą kondycję psychiczną. Zaczynamy wtedy operować na niższych obrotach. Nasza pewność siebie i wydajność spada, a my popadamy stopniowo w pewien rodzaj letargu.

 

Zamiast tego powinniśmy utrzymać swój wypracowany rytm dnia (wstawać o tej samej godzinie, ćwiczyć itd.) oraz mentalnie wprowadzić się w stan wojny. Wojny z bezrobociem. Wojny, którą wygrać możemy tylko przy wykorzystaniu pełnego arsenału, strzelając ze wszystkich dostępnych dział.

Aby zrealizować ten plan, musimy wytężyć wszystkie dostępne siły i w pełni się zaangażować w poszukiwania pracy. Ta czynność powinna stać się priorytetem, a czas na jej wykonanie powinien być z góry ustalony oraz systematyczny.

 

 

Bądź pierwszy.

Przy poszukiwaniu swojej pierwszej pracy, Jasiek aplikuje na niskie stanowisko, takie, na które nie potrzeba doświadczenia, (którego zresztą nie posiada). W związku z tym, ma on do pokonania rzeszę jemu podobnych aplikantów, masowo wysyłających swoje CV na tego typu stanowiska.

 

W związku z tym może się zdarzyć, iż na jedną pozycję będzie kilkaset aplikujących kandydatów. Czy myślisz, że rekrutrzy będą się zapoznawać ze wszystkimi przesłanymi dokumentami?
Oczywiście, że nie.
Najpierw zastosują konkretne filtry, których celem będzie zero-jedynkowe odsianie jak największej grupy aplikantów. Tymi filtrami mogą być: ukończona edukacja, status studenta, dostępność, wewnętrzny formularz do wypełnienia, list motywacyjny, CV w j. ang. Itd.

 

Kandydaci niespełniający tych wymagań zostaną z góry odrzuceni.
Często zdarza się też tak, że podczas rekrutacji na tego typu niższe stanowiska, przy bardzo dużej ilość aplikacji, stosowana jest gilotyna. Rekruter wybiera pierwsze 50/100 aplikacji i to dla nich prowadzi cały proces. Dlatego tak ważne jest, aby zaangażować się w pełni w poszukiwania, wygospodarować, co najmniej 3x 1.5 H dziennie (rano, ok południa i popołudniem) na wysyłanie aplikacji. W ten sposób będziemy mieli zawsze wgląd w najświeższe oferty, o najmniejszej dotychczasowej ilości zgłoszeń.

 

Szukanie pracy jest pracą samą w sobie. Tak jak w każdej innej pracy tak i tutaj chcąc osiągnąć sukces, trzeba określić konkretny plan i sposób realizacji postawionych celów.

 

 

Wyróżnij się.

Ok. Jasiek wie już, w jaki sposób należy podejść do poszukiwań, więc zaczyna wysyłać swój jeden wzór CV na wszystkie możliwe stanowiska.
Błąd.

 

Zamiast tego należy skupić się na tym, aby się wyróżnić. Metod tutaj jest wiele. Jeśli jesteś grafikiem, to możesz stworzyć barwną, interaktywną wersję CV. Możesz nagrać film promujący twoją osobę, a nawet możesz stworzyć stronę lub bloga traktującą o Twoim przyszłym zawodzie.

 

Rysunek 1. Jedna z nieszablonowych metod na wyróżnienie się podczas poszukiwania pracy

Gdy nie ma się pracy

Tłumaczenie baneru: powstrzymaj mnie przed emigracją. Po dodatkowe informacje oraz moje CV skontaktuj się pod adresem joblesspaddy@gmail.com

 

 

Dopasuj aplikację do stanowiska.

Celem Jaśka jest stanowisko młodszego specjalisty ds. social media. Jest to zawód spójny z jego edukacją, w którym chciałby docelowo w perspektywie następnych 3 lat podjąć pracę.

W związku z tym, Jasiek zamienia się w snajpera. Dokładnie przygotowuje swoje pociski (CV, list motywacyjny, dodatkowe materiały promocyjne) i używa ich tylko na te najbardziej obiecujące oferty pracy. Dodatkowo proaktywnie kontaktuje się w tych przypadkach z firmami docelowymi, dokształca się na temat ich historii i sposobów działania tak, aby już na pierwszej rozmowie móc pokazać, że odrobił swoją pracę domową.

 

Jasiek jednak wie, że koniec końców musi się utrzymać i zapłacić za czynsz. W związku z tym, szykuje opcję B. W tym celu ma pod ręką karabin maszynowy, naładowany ustandaryzowanymi nabojami, przygotowanym pod konkretną grupę celów. W jego przypadku jest to grupa ofert telemarketingowych, pod które ma jeden szablon CV. Z tym szablonem aplikuje na dziesiątki podobnych stanowisk, nie wkładając zbyt dużo czasu w research oraz przygotowania.

 

Szukanie pracy jest pracą samą w sobie.twitter

 

Znajdź mentora.

Czy na słowo mentor staje Ci przed oczami starszy pan, z latami doświadczeń i nieprzebranym zasobem wiedzy w niemalże każdej kategorii? A czy wiesz, że (prawdopodobnie) Twoi rodzice lub Twój wychowawca był przez długi czas Twoim mentorem? Możesz, a nawet powinieneś również w dorosłym życiu poszukiwać osób bardziej doświadczonych i obeznanych w interesującej Cię dziedzinie. Tacy ludzie, z krwi i kości, mogą stać się Twoimi mentorami, jeśli tylko poprosisz ich o pomoc.

 

Największym plusem skorzystania z rad mentora jest nauka z cudzych błędów. W przypadku budowania kariery zawodowej jest tak samo. Możesz się zorientować, jak wyglądało doświadczenie zawodowe Twojego mentora, jakie błędy on popełniał i jakie nauki z nich czerpał. Czy wyciągniesz z tego tyle samo dla siebie, niż gdybyś miał przeżywać to samemu? Naturalnie, że nie. Ale informacje te mogą pomóc Ci w dużym stopniu pokierować swoją karierą w ten sposób, aby uniknąć tych najbardziej oczywistych błędów.

 

 

Buduj profesjonalny wizerunek w sieci.
Jasiek będąc wychowanym w erze mediów społecznościowych, przyzwyczaił się do wrzucania na Facebooka i Instagrama informacji wszelkiej maści. Poczynając od swoich planów na weekend, po barwne komentarze opisujące wydarzenie z tegoż weekendu.
Dodatkowo profil Jaśka od zawsze był publiczny, więc do informacji przez niego publikowanych dostęp ma każdy. Także rekruter weryfikujący jego obecność w sieci. Czy stanowi to realne zagrożenie dla powodzenia Twojego procesu aplikacji? Odpowiedzią na to niech będą statystyki z portalu jobvite, gdzie co roku publikowane są wyniki badań dotyczących wpływu mediów społecznościowych na karierę i zatrudnienie. Już w 2014 roku aż 93% menedżerów patrzyło na media społecznościowe kandydatów podczas rekrutacji. W wyniku tego 55% menadżerów zdecydowało się przemyśleć swoją decyzję, co znowu w 61% skończyło się na niekorzyść dla kandydata. Wniosek? Niecenzuralne komentarze Jaska opisujące ostatnią imprezę mogą go pozbawić szans na zatrudnienie.

 

 

Twórz markę osobistą.
Czy to oznacza, że Jasiek powinien zaprzestać aktywności w sieci? Oczywiście, że nie. Wręcz przeciwnie. Powinien być aktywnym tam, gdzie się tylko da. A zwłaszcza na portalach „zawodowych” takich jak LinkedIn czy Goldenline. Tam też powinien na bieżąco wgrywać wszystkie swoje nowe doświadczenia i osiągnięcia oraz rozbudowywać sieć kontaktów.

 

 

Buduj i utrzymuj sieć kontaktów.
Jasiek nie pamięta czasów PRL-u. Wychował się w nowym i progresowym społeczeństwie. Razem ze znajomymi brzydzi się układami i układzikami. Wszędzie wokół siebie widzi, że pewne sprawy się „załatwia”, a ludzie dzielą się na „swoich” i tych z ulicy. Tego typu myślenie może go wprowadzić w drugą skrajność, w której będzie chciał pozostać na uboczu nie mieszając się w sprawy innych i polegając tylko na sobie.

 

Jeśli tak zrobi, to może go ominąć wiele okazji w życiu. A może kolega z pracy, z którym nigdy nie rozmawiał prywatnie, okaże się krypto-przedsiębiorcą, który otworzy przed nim nowe możliwości kariery? A może znajomy poleci jego kandydaturę na stanowisko, na które nawet nie jest prowadzony otwarty proces rekrutacyjny?
Za każdym zdrowym biznesem czy spektakularną karierą stoi grupa ludzi bezpośrednio i pośrednio przyczyniająca się do tego sukcesu. Wielu z nich to partnerzy biznesowi lub znajomi i przyjaciele, którzy nas wspierają.
Nie odrzucajmy tego daru i czerpmy z natury, czyli z naszego dążenia do życia w stadzie 🙂

 

 

Nigdy nie pal za sobą mostów.
Tak, jak w każdym stadzie, tak i w miejscu pracy czasem nie jesteśmy w stanie się z kimś dogadać. Niezależnie od tego czy jest to kwestia charakteru czy różnicy zdań, zdarzy nam się z ludźmi kłócić, czy nawet zrywać z nimi dalsza współpracę. Jest to naturalne i nie ma w tym nic złego. To, na co musimy uważać, to to, by cały ten proces wykonywać w sposób możliwie spokojny, kulturalny i cywilizowany. Jeśli bowiem puszczą nam nerwy, trzaśniemy drzwiami czy zwymyślamy naszego przełożonego przed złożeniem rezygnacji, mamy dużą szansę na to, że wcześniej czy później wróci to do nas w tej czy w innej formie. Takie są prawa karmy: dobro i zło, które czynimy innym, koniec końców do nas powracają.

 

 

Bądź osobą, która rozwiązuje problemy, a nie je generuje.
Jasiek w końcu dostał swoją pracę. Na razie zrealizował opcję B i został zatrudniony jako telemarketer. Nie jest zachwycony z tego faktu, ale szybko akceptuje swoją bieżącą sytuację i postanawia rozpocząć okres próbny w nowej firmie.


Zamiast okazywać wszystkim swoje niezadowolenie z wykonywanego zakresu obowiązków, zagryza zęby i postanawia dawać z siebie 110 %. Wchodzi do każdego otwartego pokoju, wstawiając nogę we framugę, gdy drzwi zamykane są przed jego nosem, a gdy to nie pomoże wchodzi tam oknem.
Stara się pomagać wszystkim i zbiera na siebie masę dodatkowych obowiązków, niewynikających z jego umowy.
Rozmawia z ludźmi na różnych stanowiskach przy kawie i lunchu, starając się zrozumieć, na czym polega misja firmy, jakie są jej cele oraz obecna sytuacja. Dzięki temu jest w stanie lepiej wykonywać swoje obowiązki i proponować metody optymalizacji swoich bieżących zadań i realizacji celów.


Koledzy i koleżanki go lubią, bo wiedzą, że mogą na nim polegać, a on sam czuje satysfakcję z wykonywanej pracy, mimo iż jej charakter (wykonywanie telefonów) nie jest szczytem jego marzeń.

 

 

Jak ta strategia zakończy się dla Jaśka? O tym przekonasz się w następnym odcinku.

 

 

Tymczasem dziękuję Ci za zapoznanie się z tym materiałem. Jeśli czujesz niedosyt i chciałbyś się dowiedzieć jeszcze więcej, polecam Ci lekturę darmowego poradnika, który napisałem specjalnie z myślą o ludziach budujących i zaczynających swoją karierę.
Nazywa się on: 

 

"Odpływamy! Czyli o tym, jak mądrze sterować karierą i wypłynąć na głębokie wody"

Pobierz darmowy ebook

Pamiętaj, że gorąco Cię zachęcam do kontaktu, jeśli tylko:

 

- Uważasz, że w czymś mogę Ci pomóc,

- Jeśli masz jakieś sugestie dotyczące portalu,

- Masz propozycje na następne materiały,

 

Możesz również zostawić komentarz pod tym wpisem.

 

 

Dziękuje za to, że jesteś czytelnikiem/słuchaczem portalu Rozwój Osobisty Po Polsku,

 

Pozdrawiam,

ropp8 max - Pracy

Archiwum

Newsletter

Subscribe to

Projekt porażka

Or subscribe with your favorite app by using the address below

Archiwum

Newsletter

Subscribe to

Projekt porażka

Or subscribe with your favorite app by using the address below

Newsletter

Dodaj komentarz

3 komentarzy do "Budowa kariery od zera. Czyli o tym jak skutecznie poszukiwać swojej pierwszej pracy"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
trackback

[…] Budowa kariery od zera. Czyli jak poszukiwać swojej pierwszej pracy […]

trackback

[…] Budowa kariery od zera. Czyli jak poszukiwać swojej pierwszej pracy […]

wpDiscuz