Podnoszenie poprzeczki. Czyli o tym jak ubiegać się o podwyżkę i awans

Podnoszenie poprzeczki.

Czyli o tym jak ubiegać się o podwyżkę i awans.

Wolisz słuchać zamiast czytać? Zapraszam, zatem do odsłuchania tego materiału w formie podcastu:

Możesz również pobrać ten odcinek klikając tutaj

 

 

Ostatnio zastanawialiśmy się nad tym, w jaki sposób skutecznie wejść na rynek pracy nie posiadając większego doświadczenia. Wzięliśmy na warsztat Jaśka Kowalskiego, którego razem z Mateuszem Kiszlo z blogu jak zarabiać pieniądze prowadziliśmy krok po kroku po tej krętej drodze.

 

Trochę wody jednak już upłynęło, Jasiek zapuścił już korzenie w swojej pracy i powoli zaczyna przymierzać się do rozmowy o awans. W związku z tym zaczyna się zastanawiać jak podejść do tego tematu. Z odsieczą przychodzą 4 techniki dzięki którym lepiej przygotujemy się do nadchodzącej rozmowy.

 

 


4 sprawdzone zasady, które pomogą Ci uzyskać wymarzony awans:

 

Zasada nr 1. Wychodź samemu z inicjatywą

Zasada nr 2. Zbuduj solidne fundamenty kariery

Zasada nr 3. Wybierz odpowiedni moment

Zasada nr 4. Porządnie przygotuj się do rozmowy


 

Tak jak Jasiek, ja również kiedyś wychodziłem z założenia, że wystarczy wykonywać swoją pracę, a zmieniająca się sytuacja życiowa (wyprowadzka od rodziców, narodziny dziecka itd.) stanowią niepodważalną kartę przetargową przy rozmowie o podwyżkę. Wydawało mi się, że wystarczy powiedzieć przełożonemu o zaistniałej sytuacji, a ten z pełną empatią przyzna nam adekwatny dodatek do pensji. Prawda jest taka, że nasze problemy osobiste nikogo (a w szczególności w otoczeniu zawodowym) nie interesują. Tylko i wyłącznie wnoszenie wartości do organizacji poprzez rozwiązywanie realnych problemów firmy stanowi sprawdzoną receptę na szybki awans i podwyżkę. Dodatkowo powinniśmy wykonać dokładną analizę celów i planów firmy na obecny i nadchodzący rok jak również powinniśmy nauczyć się przewidywać potencjalne zagrożenia oraz proaktywnie z nimi walczyć. 

 

Wnoszenie wartości do organizacji poprzez rozwiązywanie realnych problemów firmy stanowi sprawdzoną receptę na szybki awans i podwyżkętwitter

 

A zatem, co mam dokładnie zrobić, aby skutecznie ubiegać się o podwyżkę?

 

Zasada nr 1. Wychodź samemu z inicjatywą

Większość firm najchętniej nie wypłacałoby w ogóle podwyżek, chcąc utrzymywać koszty na jak najniższym poziomie. Wiedzą one jednak, że prawdziwą wartość stanowią ludzie u nich pracujący, których trzeba w odpowiedni sposób motywować tak, aby utrzymać ich w ramach swoich organizacji. W związku z tym, raz lub dwa razy do roku przeprowadzają planowe ewaluacje pracownicze, które stanowią podstawę do potencjalnego awansu i/lub podwyżki. Strategia ta ma na celu zapewnienie stałej stymulacji dla pracowników firmy oraz weryfikację ich bieżących osiągnięć i jakości pracy. To jest oficjalny powód, ukryty za to jest motyw ekonomiczny. Przełożony samemu wychodząc z inicjatywą pierwszy zaproponuje określone warunki, w tym kwotę podwyżki. W momencie, w którym na koniec rozmowy usłyszymy propozycję 500 zł podwyżki, ciężko będzie nam przedstawić swoją początkową propozycję 1500 zł. Zaczynamy z przegranej stopy negocjacyjnej. Nawet, jeżeli wartość końcowa będzie wyższa niż początkowe 500 zł, to na pewno zostanie to przedstawione, jako niezwykłe poświęcenie ze strony pracodawcy, które winno być okupione wieloma dodatkowymi obostrzeniami.

 

A zastanów się nad tym jak sytuacja się zmienia, gdy samemu wychodzisz z inicjatywą? To Ty wtedy stawiasz się na pozycji wygranej zostawiając sobie margines negocjacyjny. Nie oznacza to oczywiście, że każda Twoja rozmowa z przełożonym powinna być motywowana chęcią uzyskania wymiernych korzyści. Wręcz przeciwnie. Powinieneś skupić się na podnoszeniu wartości dodanej w organizacji, mając jej dobro na pierwszym miejscu. W tym celu bezcenna będzie obiektywna ocena Twojego zwierzchnika. Dzięki niej będziesz w stanie na bieżąco korygować swoje błędy oraz zwiększać jakość swojej pracy. Dodatkowo, odbywając takie rozmowy często i ze szczerymi pobudkami, w momencie, w którym zapragniesz przeprowadzić tę najważniejszą rozmowę, druga strona nie będzie czuła się zdziwiona Twoją prośbą. Wpłynie to bardzo pozytywnie na Twój wniosek.

 

Zasada nr 2. Zbuduj solidne fundamenty kariery

Zanim jeszcze nawet pomyślisz o podnoszeniu poprzeczki, musisz wiedzieć, że masz ją na czym oprzeć. W związku z tym Twoim celem jest budowanie zdrowych relacji ze współpracownikami i przełożonymi. Nie opiera się to wyłącznie na aspektach towarzyskich, lecz przede wszystkim na aktywnym rozwiązywaniu problemów tych osób. Idea jest taka, abyś w percepcji innych był osobą, do której zwracają się ludzie o pomoc. Dzięki temu proaktywnemu działaniu, również w momencie rozdysponowywania puli środków na podwyżki, Twoje imię wyskoczy, jako pierwsze. Aby osiągnąć ten cel, zachęcam Cię również do wykonania następującego ćwiczenia. Weź swój kontrakt, umowę o pracę czy jakikolwiek inny opis Twojego stosunku pracy i zakresu obowiązków. Wypisz wszystkie te pozycje w jednej kolumnie (po lewej stronie), jednocześnie stale obserwując możliwości przejmowania nowych obowiązków. Te drugie zapisuj w kolumnie po prawej. Z czasem pozycje dodatkowe, niewymagane od Ciebie, będą przyrastać. Oczywiście pamiętaj o tym, że priorytetem są te wartości z lewej kolumny, gdzie te z prawej wykonywane są w „wolnym czasie”. Przykład takiego zestawienia znajdziesz poniżej.

 

Tabela 1. Przykładowy zakres obowiązków

tabela awans

 

 

Zasada nr 3. Wybierz odpowiedni moment

Ok. Zbudowałem sobie pozytywny wizerunek w firmie, jestem kompetentny i godny zaufania, a na dodatek lubiany przez większość osób. Wykonuję więcej, niż się ode mnie wymaga, więc spełniam wszystkie wymogi, aby ubiegać się o podwyżkę lub awans. Niestety realia pokazują, że żadna firma nie funkcjonuje w próżni i obecnie pod wpływem szkodliwej inicjatywy legislacyjnej musi wykonać gruntowną restrukturyzację i zwalnia pracowników, zamiast ich nagradzać. Jeśli nie zaplanujemy terminu rozmowy w odpowiednim czasie, to nawet najlepsze przygotowania nam nie pomogą. Patrzmy nie tylko w małej, ale i większej skali na to, co się wokół nas dzieje. Dzięki temu zwiększymy szanse na osiągnięcie oczekiwanych przez nas rezultatów.

 

Zasada nr 4. Porządnie przygotuj się do rozmowy

Tak jak w szkole, tak i w pracy Jasiek musi pamiętać o odrabianiu pracy domowej. Dawniej sytuacja była prostsza, bo wiadomo było, czego dokładnie się od niego oczekiwało. Teraz, gdy wziął życie w swoje ręce musi się nakombinować nad tym, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty. W przypadku rozmowy o podwyżkę, o awans czy nawet rozmowy kwalifikacyjnej, kluczem jest skupienie się na efektach naszych działań i naszej pracy. Co bowiem pracodawcy z tego, że od pięciu lat wykonujemy określone obowiązki, skoro nie ma z nich żadnego mierzalnego rezultatu? Z drugiej strony możemy działać w danej sferze dopiero od pięciu miesięcy i już widzieć wymierne skutki dla naszej organizacji - to właśnie jest kluczem. A w jaki sposób uwypuklić te aspekty? Wystarczy, że rozbudujesz wcześniej przygotowaną tabelę zakresu obowiązków o otrzymane rezultaty. W ten sposób (co pokazano na przykładzie poniżej) ,uzbroisz się w konkretną amunicję negocjacyjną, którą ciężko będzie zignorować drugiej stronie.

 

Tabela 2. Efekty pracy płynące z poszczególnych obowiązków

tabela2 awans

Dodatkowo możesz przygotować się na spotkanie poprzez przećwiczenie całej rozmowy z bliską osobą. Poproś ją, aby odegrała swoją rolę w różnych konfiguracjach: zła, zadowolona, niecierpliwa itd. W ten sposób będziesz lepiej przygotowany na różne scenariusze. Na koniec przed samym spotkaniem wykonaj proste ćwiczenia oddechowe oraz otwórz mowę ciała.

 

Przeprowadzenie rozmowy

Przygotowania czas zakończyć. Teraz pora, aby złapać byka za rogi. Jeśli odpowiednio dobrze przygotowaliśmy się na ten moment, to będziemy dobrze wiedzieć, co należy zrobić. Pamiętajmy tylko, by w ferworze emocji ustrukturyzować całą naszą rozmowę zaczynając od wstępu (opisu obowiązków, naszej historii w firmie itd.) przechodząc do rozwinięcia (pokazanie twardych dowodów efektów naszej pracy) kończąc na konkluzji (konkretnych propozycji, próśb).

Nasza postawa musi wspomagać nas w naszych staraniach. Uśmiech na twarzy, otwarta mowa ciała oraz wyprostowana postawa mają przekazywać naszą pewność siebie, pokazując również jak komfortowo czujemy się rozmawiając na tak trudny temat. Przecież koniec końców, zasłużyliśmy sobie ciężką pracą na to, czego oczekujemy, prawda? Pamiętajmy tylko, aby zawsze zostawiać sobie miejsce na kompromis. W związku z tym prośmy i zaczynajmy od trochę większego pułapu (około 20 %), dzięki czemu będziemy mieli możliwość rezygnowania lub schodzenia z kwoty.

 

"A co, jeżeli mi się nie udało?"

Tak naprawdę istnieją dwa możliwe scenariusze, w których wykonawszy wszystkie powyższe punkty, odniesiemy porażkę.

 

1) .Firmy nie stać na podwyżkę lub struktura nie przewiduje awansu

2) .Nasza percepcja własnych osiągnięć nie jest taka sama, jak u przełożonych

 

W przypadku I. musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy taka sytuacja występuje autentycznie. Jeśli dojdziemy do wniosku, że wprowadzono nas w błąd, nie pozostaje nic innego jak szukać nowego miejsca pracy. Jeżeli zaś sytuacja firmy naprawdę jest trudna, to wtedy musimy sami sobie odpowiedzieć, ile jesteśmy w stanie czekać w takim zawieszeniu.

 

W przypadku II. powinniśmy wrócić do zasady drugiej, czyli do budowy zdrowych fundamentów naszej kariery. Dajmy sobie trochę więcej czasu, doszlifujmy nasz warsztat i wróćmy z tematem podwyżki/awansu za parę miesięcy.

 

I tak oto dotarliśmy do końca tego krótkiego cyklu, realizowanego razem z Mateuszem Kiszlo. Chciałbym Cię zapewnić, że zarówno tematyka edukacji, jak i budowy kariery zawodowej została tutaj tylko rozpoczęta, a dalej będzie wnikliwie kontynuowana w ramach Rozwoju Osobistego Po Polsku.

 

Tymczasem dziękuję Ci za zapoznanie się z tym materiałem. Jeśli czujesz niedosyt i chciałbyś się dowiedzieć jeszcze więcej, polecam Ci lekturę darmowego poradnika, który napisałem specjalnie z myślą o ludziach budujących i zaczynających swoją karierę.
Nazywa się on: 

 

"Odpływamy! Czyli o tym, jak mądrze sterować karierą i wypłynąć na głębokie wody"

Pobierz darmowy ebook

Pamiętaj, że gorąco Cię zachęcam do kontaktu, jeśli tylko:

 

- Uważasz, że w czymś mogę Ci pomóc,

- Jeśli masz jakieś sugestie dotyczące portalu,

- Masz propozycje na następne materiały,

 

Możesz również zostawić komentarz pod tym wpisem.

 

 

Dziękuje za to, że jesteś czytelnikiem/słuchaczem portalu Rozwój Osobisty Po Polsku,

 

Pozdrawiam,

ropp9 max - Awans

Archiwum

Newsletter

Subscribe to

Projekt porażka

Or subscribe with your favorite app by using the address below

Archiwum

Newsletter

Subscribe to

Projekt porażka

Or subscribe with your favorite app by using the address below

Newsletter

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz