Życie i praca na Malcie

Życie i praca na Malcie

Wolisz słuchać zamiast czytać? Zapraszam zatem do odsłuchania tego materiału w formie podcastu:

Możesz również pobrać ten odcinek klikając tutaj

 

Przyszedł już ten czas, aby wyemigrować! Znam angielski, nic mnie tu nie trzyma, więc jadę na wyspy. No tak, ale po Brexicie chyba nie będą to Wyspy Brytyjskie… Na ratunek zmierza archipelag niewielkiego i mało znanego w Polce kraju – Malty.

Dzisiaj razem z moim gościem przybliżymy Ci realia życia i pracy na tej wyspie wielkości Krakowa na Morzu Śródziemnym.

 

 

Przepraszam, ale z kim mam przyjemność?

Nasz dzisiejszy bohater, po studiach w Rzeszowie wyruszył za pracą do Krakowa. Tam w dwóch międzynarodowych korporacjach zaznał życia pod krawatem i nauczył się poruszać się w tym specyficznym środowisku. Sztywne zasady, mała elastyczność i duże budżety. Wszystko to ma swoje plusy i minusy – tym bardziej widoczne, gdy udamy się do bajecznego, subtropikalnego kraju.

 

Na Maltę Mateusz udał się w celach turystycznych. Niemniej jednak po kilku miesiącach historia zatoczyła koło i zjawił się tam ponownie. Tym razem na dłużej.

 

 

Słów kilka o Malcie

Tak jak to Mateusz zauważył w naszej rozmowie, świadomość wśród Polaków o tym wyspiarskim kraju jest naprawdę niewielka. Prawie tak niewielka jak jego powierzchnia – 320 km2, czyli wielkości Krakowa. Co ciekawe, mieszka tu o połowę mniej ludzi niż w naszej turystycznej stolicy.

 

Jeśli chodzi o lokalizację, to wystarczy nam godzinka na promie i już jesteśmy we Włoszech. Ściślej mówiąc: będziemy potrzebowali przebyć tylko 80 km  w drodze na kontynent. Tę i inną drogą rocznie dociera do Malty 1,5 miliona turystów. Czeka na nich klimat śródziemnomorski, przyjaźni mieszkańcy i największa ilość zabytków w przeliczeniu na km2 na świecie.

 

To ostatnie jest wynikiem burzliwej historii Malty, która jako ze względu na swoją strategiczną pozycję w Basenie Morza Śródziemnego, przechodziła po kolei z rąk do rąk. Najpierw u Fenicjan, dalej u Rzymian potem Turków, Francuzów i na końcu Anglików. Ci ostatni zostawili tutaj swój język, który razem z maltańskim stanowi język urzędowy.

 

Co ciekawe poziom znajomości i rozpowszechnienia języka angielskiego jest na archipelagu maltańskim tak wysoki, iż stał się on kolebką wybitnych szkół językowych. Zjeżdżają tutaj studenci z całego świata. A więc praca na Malcie czy też wczasy nie są jedynym powodem, dla którego tak wielu zmierza do tak małego kraju.

 

 

Wyobraź sobię wyspę wielkości Krakowa, dryfującą po morzu śródziemnym. Do tego podziel ilość mieszkańców na dwa. Rezultat - Maltatwitter

 

 

Życie na Malcie

Kontynuując powyższy wątek zastanówmy się jak wygląda życie emigranta w tym kraju. Tak jak wspomniałem, dogadamy się bez problemu dzięki wszechobecności języka angielskiego. Przy okazji będziemy mieli możliwość poznać wielu rodowitych Brytyjczyków, którzy hordami nawiedzają wyspy Malty. Znani ze swoich nieokrzesanych zachowań po alkoholu mogą nam podnieść poziom adrenaliny we krwi.

 

Nie odczujemy tego jednak od miejscowych, którzy są niezmiernie przyjaźnie i pogodnie nastawieni do przyjezdnych. Wynika to nie tylko z ich dobrego usposobienia, ale również z faktu, o którym wspomniałem: Malta jest istnym zagłębiem szkół językowych. Rodzice z całego świata wysyłają swoje nastoletnie pociechy, aby uczyły się tutaj obcych języków. Stąd też miejscowym bardzo zależy na tym, by ich pobyt odbył się spokojnie i bez powikłań.

 

Gdy już przyjdzie naszym przyjezdnym dokonać pierwszego zakupu, odbędzie się on w walucie EURO. Malta jest bowiem członkiem Unii Europejskiej, również w jej monetarnym wymiarze. Jeśli chodzi zaś o podstawowe koszty życia, to nie różnią się one znacząco od tych w Polsce.

 

Przykładowo, w kwestii transportu: 2-godzinny bilet będzie nas kosztował 2 euro. Jest to bilet przesiadkowy, możemy za jego pomocą przemieszczać się dowolnym autobusem, jak również promem, które sprawują się zdecydowanie lepiej w codziennej komunikacji. Wynika to z bardzo dużego zagęszczenia samochodów osobowych – znaczenie przekraczającego przepustowość lokalnych dróg.

 

Inne codzienne wydatki znajdziesz w tabeli poniżej:

 

Tabela 1 - wybrane koszty życia na Malcie

ropp25 tabela - praca na Malcie

 

To, na co warto zwrócić uwagę to kwestia wynajmu mieszkań. Nie mamy tu, co prawda, problemów z wysokim progiem wejścia, o jakim mówił Bartek w kontekście życia w Manchesterze (gdzie od wynajmujące wymaga się m.in. potwierdzenia stałego zatrudnienia), niemniej jednak mamy napływ turystów i studentów, którzy szybko rozchwytują dostępne mieszkania, jak również i pojedyncze pokoje. Wniosek – chcąc przeprowadzić się na Maltę poszukuj mieszkania poza sezonem, np. w styczniu czy lutym. Tak też zrobił Mateusz, korzystając z polecenia swojej znajomej. Dzięki temu nie dość, że znalazł ciekawe lokum w przystępnej cenie (200 euro) to jeszcze uniknął prowizji agentów nieruchomościowych, którzy za znalezienie lokum liczą sobie jeden czynsz z wynajmu.

Reasumując, w kwestii zakwaterowania lepiej trzymać się z dala od morza. Zasada jest prosta – im bliżej wody i dzielnic turystycznych, tym drożej.

 

ropp25 1 - praca na malcie
ropp25 3
ropp25 2

Praca na Malcie

Tak, jak już wspominałem, Mateusz niedługo po wizycie turystycznej na Malcie dostał wiadomość przez linkedin dotyczącą procesu rekrutacyjnego prowadzącego przez naszą krajankę, obecnie również zamieszkałą na wyspach.

 

Procedura rekrutacyjna odbyła się szybko i sprawnie: najpierw były dwie rozmowy na skypie, przy czym druga już z szefem firmy. Następnie przyszło zakupić bilet na Maltę, spotkać się z nowymi kolegami i pracodawcami i voila la! Wylatujemy już gotowi do podjęcia nowego zajęcia. Dwa tygodnie później Mateusz już z większymi walizkami wylądował z powrotem na Malcie.

Warto nadmienić, że znalazł zatrudnienie w branży finansowej – jednej z trzech prężnie działających sektorów maltańskiej gospodarki, gdzie pierwszym z nich jest naturalnie turystyka. Tutaj możemy ubiegać się o tzw. Summer jobs (prace letnie) na stanowisku kelnera, sprzątacza itd.

 

Druga w kolejności przychodzi branża igamingu. Od 2000 roku złożono ponad 500 aplikacji na rozpoczęcie działalności w ramach maltańskiego urzędu loterii i gier.  Co ciekawe, wszystkie formy interaktywnego igaminu mogą być rozwijane na Malcie, poczynając od internetowych kasyn, bukmacherki, loterii na jednorękich bandytach kończąc. Gwałtowny rozwój igamingu na Malcie wynika z faktu iż:

  • Malta jest jedynym krajem w ramach EU, który skutecznie uregulował sektor internetowych gier,
  • Malta jest rajem podatkowym,
  • Proaktywne podejście maltańskiej władzy w stosunku do sektora igaminu,
  • Dobra infrastruktura telekomunikacyjna,

Trzecia przychodzi branża finansowa, w której również Mateusz znalazł zatrudnienie. Jej gwałtowny rozwój można zawdzięczać niezwykle korzystnym ulgom podatkowym, które wręcz czynią Maltę rajem podatkowym.

 

Podsumowując: praca na Malcie może być ciekawym i dochodowym zajęciem, o ile znajdziemy się w trzech głównych branżach: turystycznej, igamingowej czy też finansowej. Należy pamiętać, ze nie jest to prężnie rozwijająca się gospodarka z milionami ludźmi stale zasilającymi jej szeregi. Jest to kraj mały, o jeszcze mniejszej populacji. Niemniej jednak, jeżeli dobrze wszystko zaplanujemy to znajdziemy tu dla siebie miejsce.

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby większość procesu rekrutacyjnego dokonywać jeszcze z poza jej granicami: w ten sposób unikniemy nieprzyjemnego rozczarowania i stanu zawieszenia po przyjeździe na miejsce.

 

 

Dla kogo się Malta nie nadaje

Na koniec warto wymienić, dla kogo Malta się nie nadaje. Możemy wyszczególnić następujące grupy ludzi, którzy powinni dwa razy przemyśleć swoją decyzję o wyjeździe na ten wyspiarski kraj:

- osoby o zbyt dużych wymaganiach finansowych

- osoby o tendencji do zbyt szybkiego nudzenia się i unikania monotonii (Malta z racji na swój rozmiar jest dosyć przewidywalna, a zasób atrakcji jest mocno ograniczony). Dodatkowo życie tutaj toczy się w lecie, poza sezonem jest uśpiona

Dla kogo Malta nadaje się z całą stanowczością?

Dla nurków 🙂 dla nich będzie to raj z racji na ilość dostępnych miejsc czy też temperaturę wód.

Wybrane źródła:

 

Mateusz Esing 🙂

Igaming

Informacje o Malcie

Zdjęcia Malty

 

ropp25 max - praca na malcie

Archiwum

Newsletter

Subscribe to

Projekt porażka

Or subscribe with your favorite app by using the address below

Archiwum

Newsletter

Subscribe to

Projekt porażka

Or subscribe with your favorite app by using the address below

Newsletter

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz