Prawdziwe oblicze wypalenia zawodowego

Prawdziwe oblicze wypalenia zawodowego

Wolisz słuchać zamiast czytać? Zapraszam zatem do odsłuchania tego materiału w formie podcastu:

Możesz również pobrać ten odcinek klikając tutaj

 

Pustka i zmęczenie. Żołądek podchodzi Ci do gardła na samą myśl o tym, że znowu idziesz do pracy. Na twarz zakładasz świeżo wypraną maskę, gardło zalewasz kolejną kawą i mówisz do siebie: byle do piątej. Brzmi znajomo?

Jeżeli odpowiedź brzmi „tak”, to zapraszam do dzisiejszego wpisu, z którego dowiesz się jak wcześnie dostrzegać i zwalczać wypalenie zawodowe.

 

 

Historia „wypalenia zawodowego”

Wypalenie zawodowe jest tak stare jak świat. A przynajmniej jak długo sięgają ludzkie profesje. Skutki i rezultaty wypalenia zawodowego, takie jak mniejsza produktywność i satysfakcja z wykonywanej pracy, były obserwowane od dawien dawna. Niemniej jednak sam termin powstał dopiero w 1980 w związku z publikacją książki „burnout: The High Cost of High Achievement.” Przez psychologa Herberta Freudenberga.

 

Początkowo, ojciec wypalenia zawodowego (a przynajmniej terminu naukowego jego opisującego), podejrzewał, że zagrożeni nim są wyłącznie lekarze, nauczyciele, pielęgniarki i inne profesje, których trzonem jest praca i opieka nad drugim człowiekiem.

 

Po ponad 30 latach dalszych badań nad wypaleniem zawodowym, okazuje się, że jest to zjawisko o wiele szersze. Jego ofiarą mogą paść również programiści, technicy, kierowcy czy nawet opiekunki dzieci.

Jak zatem walczyć z tak powszechnym problemem?

 

 

Początki wypalenia zawodowego

Zaburzenie równowagi pomiędzy zaangażowaniem a rezultatem z naszej pracy stanowi początek wypalenia zawodowego. Narażamy się na nie, jeżeli stale wkładamy wysiłek, serce i czas w wykonywanie naszych obowiązków, a rezultat ciągle nie jest zadawalający (np. nietrafione cele sprzedażowe).

schemat 1 wypalenia zawodowego

 

Idąc za dr. Ellen Hendriksen możemy zidentyfikować trzy symptomy zwiastujące nadchodzące wypalenie zawodowe:

 

Symptom 1 – Wyczerpanie emocjonalne

W przypadku wszystkich trzech opisanych tutaj symptomów, musisz sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie: jak często miewam poniższe myśli? Każdy miewa gorszy dzień, jeżeli jednak obserwujesz u siebie symptomy wypalenia zawodowego niemalże regularnie – powinna Ci się zapalić żółta lampka.

 

Oznaki wyczerpania emocjonalnego:

  • Brak motywacji do wykonywania bieżących obowiązków. Zastrzyk energii czujesz tylko, kiedy fantazjujesz o nie pójściu do pracy, lub wręcz o jej spektakularnym rzuceniu
  • Uczucie pustki i braku celu
  • Permanentne uczucie zmęczenia. Objawia się m.in. trudnością ze wstawaniem

 

Symptom 2 – Zobojętnienie

Pamiętasz swój entuzjazm, kiedy zaczynałeś pracę? Nie mogłeś się doczekać następnego zlecenia, kontaktu z klientem lub projektu. Byłeś podekscytowany nowymi obowiązkami, ludźmi i doświadczeniami. Teraz została po tym wielka pustka. Tak gdzie czułeś ekscytacje jest zobojętnienie, kontakty z klientami cię drażnią – wręcz ich unikasz a nowe doświadczenia bardziej cię męczą zamiast cieszyć.

 

To wszystko jest objawem drugiego symptomu wypalenia zawodowego, jakim jest zobojętnienie

 

Symptom 3 – Zmniejszona efektywność

Wypalenie rzutuje nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na efektywność pracy. Poszukaj u siebie objawów tego symptomu wypalenia zawodowego:

  • Trudności z koncentracją
  • Rozleniwienie
  • Brak kreatywności
  • Mentalność „od – do”

 

Jeżeli zobaczyłeś u siebie kilka lub wszystkie z powyższych symptomów wypalenia zawodowego, możesz zacząć się zastanawiać nad tym, co je powoduje? Dlaczego czuje się w ten a nie inny sposób?

 

Nikt z nas nie funkcjonuje w próżni. Nasze otoczenie wpływa na nasze samopoczucie i może koniec końców generować takie problemy jak wypalenie.

 

Pierwszą cegiełką do zawodowego jest nadmiar pracy. Bezustannie jesteś zasypywany nowymi obowiązkami, tracąc przy tym kontrolę nad swoim czasem. W wyniku tego zaburzane jest twoje pojęcie sprawiedliwości – czujesz, że jesteś wręcz wykorzystywany, a twoja praca nie jest w odpowiednim stopniu doceniana. Dodatkowo, może być tak, że nie znajdujesz zrozumienia nawet wśród swoich współpracowników, którzy zamiast zrozumienia, naśmiewają się z twoich problemów.

Tak właśnie wygląda przepis na wypalenie zawodowe.

 

 

Co zrobić by nie spalić się do cna

Jeżeli połączyłeś już wszystkie kropki i z całą pewnością stwierdziłeś, że jesteś zagrożony wypaleniem – musisz działać.

Masz do wyboru trzy ścieżki:

schemat 2 wypalenia zawodowego

 

Jeżeli pozostaniesz w swojej obecnie pracy i nic nie zmienisz, to koniec końców doprowadzisz do trwałego wypalenia zawodowego, a może nawet depresji.

 

Alternatywą w opcji „zostaję” jest wprowadzenie pewnych zmian, które mogą powstrzymać ten proces. Możesz na przykład:

  • Zaadresować konkretne problemy i zacząć z nimi walczyć. Jeżeli jesteś przytłoczony obowiązkami, spróbuj delegować jak najwięcej z nich, lub przedstawić ten problem przełożonemu.
  • Jeżeli czujesz się niedostatecznie doceniany, zrób rozeznanie na rynku. Jak wygląda sytuacja u twoich kolegów po fachu. Jeżeli inni za tą samą pracę mają lepsze warunki – nie bój się walczyć o swoje i prosić o podwyżkę, lub o lepsze traktowanie.
  • Zadbać o balans w życiu. Jeżeli wiesz, że trudna sytuacja w pracy jest przejściowa, to zadbaj o inne elementy takie jak sport, czas wolny, rekreacja tak, aby równoważyć chwilową trudność w miejscu pracy. W ten sposób poprawisz swój ogólny poziom zadowolenia.

 

Jeżeli spróbowałeś wszystkich powyższych metod i nie uzyskałeś pożądanych rezultatów – nastał czas na zmianę. Pamiętaj: spędzasz 2/3 swojego życia w pracy. Jeżeli będzie to praca, której nienawidzisz, to zatrucie związane z wypaleniem zawodowym zacznie się stopniowo rozlewać na inne aspekty twojego życia.

 

WALCZ Z TYM. Twoja praca ma Ci dawać satysfakcje a nie wysysać z ciebie soki;)

 

Tymczasem, życzę Ci powodzenia w tej walce. Masz ją już za sobą lub jesteś w trakcie? Daj znać w komentarzach poniżej.

 

 

pp39-max wypalenia zawodowego

Archiwum

Newsletter

Subscribe to

Projekt porażka

Or subscribe with your favorite app by using the address below

Newsletter

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz