Czy inwestowanie w fotowoltaikę się opłaca? Jak widzą to przedsiębiorcy?

Kilka ostatnich lat to dość trudny okres dla przedsiębiorców – najpierw ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, a potem ciągły, bardzo wysoki wzrost cen energii, gazu, paliwa. Problemy z dostawami, przerwanie łańcucha dostaw, brak podzespołów, komponentów  i surowców. Czy jest sposób na wyjście z impasu?

Trudności dotykają nie tylko konsumenta indywidualnego, ale przede wszystkim przedsiębiorców. Zarówno małe, średnie, jak i duże firmy szukają sposobu na funkcjonowanie i czerpanie zysków z działalności mimo cięższego okresu. Obserwując sytuację, śmiało można stwierdzić, że koszty prowadzenia firmy będą nadal rosły. W kontekście takich rozważań zupełnie inaczej postrzegana jest inwestycja w fotowoltaikę. Dlaczego? Po pierwsze to sposób na zmniejszenie rachunków za energię, a po drugie metoda na budowanie wizerunku przedsiębiorstwa godnego zaufania, myślącego perspektywicznie, realizującego podstawowe idee zrównoważonego rozwoju. 

Fotowoltaika dla przedsiębiorstw – rozwiązanie na dziś i na jutro

W roku 2022 ceny energii dla niektórych przedsiębiorstw nawet o 600%. Przyczyny sytuacji są złożone, a wśród głównych czynników można wymienić wzrost cen węgla i gazu ziemnego czy choćby zakupu uprawnień do emisji CO2. Eksperci wskazują, że po pandemii znacznie zwiększyło się zapotrzebowania na energię, a sytuację dodatkowo komplikuje niewystarczająca ilość magazynów energii. Pierwszy kwartał 2022 roku to cena około 1119 zł za MWh. Przedsiębiorcy muszą się również liczyć z koniecznością uwzględnienia tzw. opłaty mocowej za pobieranie prądu w godzinach od 7.00 do 22.00. 

Sposobem na obniżenie rachunków za prąd jest inwestycja w instalację fotowoltaiczną. Fotowoltaika dla przedsiębiorstw to temat głośno dyskutowany i nic w tym dziwnego – firmy mogą dzięki niej zmniejszyć swoje rachunki nawet o 80%! Co więcej, koszt inwestycji może zwrócić się już po kilka latach, dla niektórych, zdaniem ekspertów z Da Vinci Green Energy, nawet w 2,5 roku. Oczywiście kluczem do sukcesu jest odpowiednio dobrana moc instalacji i miejsca montażu. Istotne jest także połączenie jej z własnym magazynem energii. Fotowoltaika może być sposobem na uniezależnienie się od dostawców energii, a tym samym od horrendalnych sum na rachunkach. 

Przeczytaj również:  Mieszkanie na wynajem w Hiszpanii — co zrobić, żeby się opłaciło?

Fotowoltaika to nie tylko niższe rachunki za energię

Fotowoltaika to nie tylko pomysł na niższe rachunki i oszczędności, choć dziś wydaje się to najważniejszym argumentem dla wielu przedsiębiorców. Własna instalacja to sposób na budowanie silnej pozycji na rynku oraz zaznaczanie swojej proekologicznej postawy. Przejście na rozwiązania OZE oznacza troskę o środowisko, zmniejszenie emisji CO2, uplasowanie się wśród firm, które realizują politykę odpowiedzialności społecznej. Sięganie po nowoczesne rozwiązania przyjazne środowisku bez wątpienia wpływa pozytywnie na wizerunek firmy.

Gdy przerażają koszty inwestycji

Wiele firm obawia się, że hamulcem może być koszt inwestycji w fotowoltaikę. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym przedsiębiorstwa mogą zacząć realizować swój projekt – mowa o dofinansowaniach przygotowanych zarówno dla podmiotów jednoosobowych, jak i średniej i dużej wielkości. Gdzie szukać pomocy w uzyskaniu wsparcia? Warto wejść na stronę davinci.pl i dowiedzieć się więcej o całym procesie wdrażania pomysłu – od przygotowania projektu i biznesplanu po montaż instalacji.

Firmy mogą liczyć na bezzwrotną dotację z ogólnopolskiego programu Energia Plus, ale również wielu programów wdrażanych na poziomie wojewódzkim. Co więcej, szukając wsparcia można skorzystać z kilku form jednocześnie. Przedsiębiorcy powinni również wziąć pod uwagę inne instrumenty finansowe jak choćby kredyty na atrakcyjnych warunkach oraz leasing umożliwiający obniżenie podatku. Takie działania będą miały coraz większe znaczenie dla firm – wciąż bowiem spodziewane są wzrosty cen energii.

Fotowoltaika, do której z pewną dozą nieufności podchodziło wielu przedsiębiorców, zaczęła wzbudzać coraz większe zainteresowanie. Dziś znalezienie sposobu na oszczędności, minimalizowanie kosztów energii w zakładach może oznaczać „być albo nie być” dla wielu z nich. To argument, którego nie da się pominąć milczeniem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *