Jak nie stracić kupując mieszkanie?

Zakup mieszkania może być dość ryzykowny, jeżeli nie przygotujemy się odpowiednio do transakcji. Jak bezpiecznie kupić mieszkanie i na co przede wszystkim, oprócz jego ceny, zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy ze sprzedającym?

Sprawdź: odbiory mieszkań we Wrocławiu

Kupno mieszkania na kredyt – kiedy wniosek kredytowy

Jeżeli planujemy kupić mieszkanie przy wykorzystaniu środków pochodzących z kredytu hipotecznego, dobrze jest z dużym wyprzedzeniem wstępnie oszacować swoją zdolność kredytową, na przykład przy wsparciu pośrednika finansowego. Dzięki temu będziemy w stanie określić jaka cena mieszkania będzie dla nas osiągalna. Właściwy wniosek kredytowy (najlepiej w kilku bankach) najlepiej jest złożyć już po podpisaniu ze sprzedającym umowy przedwstępnej lub, jeżeli mieszkanie kupujemy od dewelopera, umowy deweloperskiej. W tym kontekście ważne będą zapisy umowy, dotyczące sytuacji, gdy kupujący nie uzyska kredytu – warto zwrócić na nie szczególną umowę, ponieważ może okazać się, że środki zapłacone przy podpisywaniu umowy przedwstępnej (w formie zaliczki lub zadatku) lub deweloperskiej (pierwsza transza ceny) nie będą zwrotne w takiej sytuacji. Dlatego też należy zadbać o to, aby w umowie znalazł się zapis umożliwiający odstąpienie od niej przy zwrocie zapłaconych już środków i bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. W przypadku umów deweloperskich często jest to postanowienie, na podstawie którego kupujący może odstąpić bezkosztowo od zawartej umowy w przypadku uzyskania negatywnej decyzji kredytowej w trzech bankach. Warunkiem może być też skorzystanie przez kupującego z pomocy współpracującego z deweloperem pośrednika finansowego.

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej pamiętać też należy o bardzo dokładnym sprawdzeniu umowy kredytowej przed jej podpisaniem, zwracając uwagę na to, czy uzgodnione z bankiem warunki zostały w niej właściwie ujęte.

Przeczytaj również:  Oferta pozabankowych pożyczek online

Z pewnością Cię zainteresuje: odbiór techniczny mieszkania Kraków

Jak sprawdzić mieszkanie przed zakupem

Mieszkanie, które planujemy kupić, przed podjęciem finalnej decyzji, należy dokładnie sprawdzić, dzięki czemu unikniemy później kosztownych niespodzianek i nieprzewidzianych problemów, które mogłyby całkowicie przekreślić opłacalność naszej inwestycji.

Jeżeli mieszkanie kupujemy w stanie do remontu mimo wszystko konieczne jest dokładne sprawdzenie jego stanu technicznego, które przypomina nieco odbiór mieszkania od dewelopera, przy czym w tym przypadku sprawdzamy przede wszystkim najważniejsze kwestie techniczne, takiej jak stan instalacji, stan ścian i podłóg oraz stan stolarki okiennej i drzwiowej. Wspomniany odbiór mieszkania od dewelopera odbywa się po zakończeniu przez niego budowy (co nie oznacza zawsze otrzymania kluczy do lokalu), ale jeszcze przed podpisaniem umowy przenoszącej własność (na rynku wtórnym mieszkanie przekazywane jest zazwyczaj dopiero po podpisaniu umowy sprzedaży).

Dodatkowo, jeżeli mieszkanie kupujemy od jego poprzedniego właściciela, ważne będzie też sprawdzenie jego stanu prawnego, dzięki czemu dowiemy się czy mieszkanie nie jest na przykład obciążone hipoteką lub prawami osób trzecich bądź służebnościami. Najważniejsze będzie w tym przypadku sprawdzenie księgi wieczystej, prowadzonej dla mieszkania, co zrobić można we właściwym Sądzie Rejonowym lub poprzez system Elektronicznych Ksiąg Wieczystych, udostępniony na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeżeli mieszkanie kupujemy od dewelopera, dokładnie należy sprawdzić zarówno dewelopera, jak i grunt, na którym realizowana jest interesująca nas inwestycja.

Cena mieszkania – wycena przed zakupem

Jeżeli nie do końca orientujemy się w sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, warto jest rozważyć zlecenie wyceny mieszkania – w sposób najbardziej rzetelny taką wycenę przeprowadzi rzeczoznawca majątkowy. Przygotowany przez niego w podsumowaniu przeprowadzonego szacowania dokument, operat szacunkowy, ma charakter dokumentu urzędowego, a więc może być wykorzystany na przykład w banku. Taka wycena sporządzana jest w sposób, który musi być zgodny z obowiązującymi przepisami prawa, a rzeczoznawca bierze na siebie odpowiedzialność za jej rzetelność. Warto przy tym pamiętać, że rzeczoznawca musi posiadać wymagane prawem uprawnienia, i dobrze jest odpowiednio wcześnie sprawdzić, czy faktycznie dany rzeczoznawca może przeprowadzić wycenę nieruchomości.

Przeczytaj również:  Problemy finansowe – jak sobie z nimi poradzić?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *