Z radością przedstawiamy materiał, który powstał w sojuszu z dotacje.edu.pl
Od lat w naszym kraju obowiązywały dwa główne progi podatkowe. Choć od 2019 roku Ministerstwo Finansów niezwykle intensywnie pracuje również nad wprowadzeniem kolejnego z nich. Już drugi próg podatkowy, nie za bardzo podoba się Polakom. Tak więc jak ominąć drugi próg podatkowy?
Drugi i pierwszy próg podatkowy w Polsce
W naszym kraju- co zostało już wspomniane- jak na razie istnieją jedynie dwa progi podatkowe i wielu podatników z pewnością wyraża głębokie nadzieje, że dokładnie tak pozostanie. Niestety jednak rządzący krajem, od 2019 roku chętnie wychodzą z nowymi pomysłami i sugestiami na opodatkowanie obywateli. Tak więc, większość podatników mieści się w granicach pierwszego progu podatkowego, a wraz z przekroczeniem tej granicy okazuje się, że wysokość podatku dochodowego jest rośnie. Wówczas pracownicy, a także i przedsiębiorcy, którzy w danym roku kalendarzowym osiągną zarobki przekraczające kwotę 85 528 złotych, muszą liczyć się z tym, przez nie będą oni dalej podlegać pod pierwszy próg podatkowy. Wówczas ich dochody zostaną opodatkowane podatkiem 32%. Warto jednak pamiętać, ze dobrą wiadomością jest to, że nie zostanie opodatkowana całość dochodu, a jedynie kwota o którą został przekroczony pierwszy próg podatkowy. Chcąc konkretniej wyjaśnić, na czym polegają kolejne progi podatkowe w Polsce, można śmiało powiedzieć że:
- pierwszy próg podatkowy jest tym, który wykorzystywany jest w naszym kraju najczęściej. W jego ramach rozlicza się ponad 97% Polaków. Kiedy można się do niego zakwalifikować? Otóż w momencie kiedy roczne osiągnięte dochody nie przekroczą kwoty 85 528 złotych. Wówczas osoby, które mieszczą się w tej normie będą musiały odprowadzić podatek wysokości 17%. Co więcej, nie trzeba się również martwić o poprawność rozliczeń z Urzędem Skarbowym- kwota pierwszego progu podatkowego jest odliczana w sposób automatyczny podczas wypłaty. Nie trzeba więc jej samodzielnie odprowadzać do urzędu.
- drugi próg podatkowy obowiązuje osoby, które przekraczają swoim rocznym dochodem kwotę 85 528 złotych brutto. Warto jednak wiedzieć, że wyższa stopa podatkowa nie jest nakładana na całość dochodu, a jedynie na kwotę dzięki której przekroczyliśmy pierwszy próg podatkowy.
W momencie, w którym podatnicy kwalifikują się do pierwszego progu podatkowego, pod żadnym pozorem nie muszą się oni martwić o poprawność rozliczeń z fiskusem. W wielu przypadkach to zakłady pracy automatycznie wpisują pomniejszenie wypłaty o 17%. Niemniej jednak w zeznaniu podatkowym PIT konieczne jest również uwzględnienie wszelakich premii oraz bonifikat, które stanowiły dodatek do naszego wynagrodzenia, gdyż nie rzadko może się tak zdarzyć, że przy zliczeniu premii, pracownik może przekroczyć magiczną kwotę pierwszego progu podatkowe, a w efekcie będzie on musiał dopłacić w końcowym rozliczeniu,
Jak ominąć drugi próg podatkowy?
Wielu Polaków zastanawia się w jaki sposób można ominąć drugi podatkowy. Co najwyżej jednak mogą oni w pierwszej uniknąć ewentualnych dopłat, przez poproszenie pracodawcy, by w pierwszej kolejności rozliczał ich według stawki drugiego progu podatkowego czyli 32%. Wówczas będą oni mogli liczyć również na to, że w końcowym rozliczeniu z fiskusem, będzie na nich czekała spora kwota pieniędzy, która powinna zostać im zwrócona. Uniknąć drugiego progu podatkowego można również poprzez zawnioskowanie o wspólne rozliczanie się z małżonkiem. Wówczas dochód ten rozkłada się na dwie osoby, a w takiej sytuacji bardzo prawdopodobne jest to, że małżeństwo wspólnie nie przekroczy granic drugiego progu podatkowego. Co więcej, będą oni mogli spokojnie rozliczać się na wspólnym PIT wedle stawki 17%. Próg podatkowy w przypadku pary rozliczającej się wspólnie zostaje bowiem podwojony.