Jak wygląda przeniesienie firmy do Estonii?

Coraz surowsze opodatkowania dla firm w naszym kraju, sprawiają, że wielu przedsiębiorców szuka po prostu drogi ucieczki. Dużo osób rozważa więc kwestię przeniesienia swojej firmy do Estonii. Jak wygląda ten proces i kto na nim skorzysta?

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z instytutrewizjifinansowej.pl

Przeniesienie firmy do Estonii oraz otrzymanie e-Rezydencji

Estonia z pewnością nikomu z nas nie kojarzyła się ani z cyfrową, ani z rozwojową potęgą. Niemniej jednak każdy może się ogromne zdziwić, bo w kraju tym, choć ma on zaledwie 1,3 milionów mieszkańców swoje siedziby mają takie przedsiębiorstwa jak chociażby Skype czy TransferWise. Okazuje się, że zainteresowanie się przedsiębiorcami rozwojem swojego biznesu w Estonii w ostatnim czasie ogromne wzrosło. Nie można powiedzieć, że nie wzrosła liczba osób, które również chcą tam swój biznes po prostu przenieś, w obawie przed niezbyt czytelnym prawem podatkowym. Co więc stoi za swoistym sukcesem Estonii? Otóż świetnie zorganizowany rząd postanowił wykorzystać dostępne środki i przeznaczyć je na inwestycje w rozwój, a także postępującą cyfryzację. Oznacza to, że wszystkie kwestie związane z obsługą biurokracji mają zajmować jak najmniej czasu, a co najważniejsze można je załatwić bezpiecznie i wygodnie nie wychodząc z własnego domu, bez względu na to, w którym kraju się aktualnie znajdujemy. Tak więc, firma do Estonii może zostać przeniesiona dosłownie z każdego miejsca na świecie, a co najważniejsze przedsiębiorca stale może wygodnie prowadzić ją ze swojego miejsca zamieszkania. Kraj ten bowiem oferuje właścicielom firm tak zwaną e-Rezydencję. Tego typu cyfrowy dokument znacznie ułatwia zarządzanie przeniesiona firmą, a co najważniejsze daje ten sam dostęp do cyfrowej infrastruktury, a także te same prawa co typowym obywatelom Estonii.

Przeczytaj również:  Jak wygląda przeniesienie firmy na Cypr

Przeniesienie firmy do Estonii- jakie są zalety tego rozwiązania?

Przeniesienie firmy do Estonii z pewnością ma wiele zalet. Na samym wstępie warto jednak zaznaczyć, że Estonia nie jest krajem, który można zaliczyć do rajów podatkowych. Wręcz przeciwnie, panuje tam bardzo prosty i niezwykle klarowny system opodatkowania. Niemniej jednak jakie są zalety przeniesienia firmy do Estonii? Otóż:

  • prosty i logiczny proces przeniesienia, firmy, który można w całości wypełnić online i ograniczyć formalności do minimum
  • stabilne i niezwykle proste przepisy podatkowe, nawet dla przedsiębiorców zagranicznych
  • niezwykle niskie koszty prowadzenia spółki
  • niskie podatki, a także innowacyjna możliwość odroczonego CIT
  • przeniesienie firmy do Estonii w dalszym ciągu jest przeniesieniem jej do jednego z krajów członkowskich Unii Europejskiej- analogicznie wówczas nasza firma ma udział w jednym z największych rynków na świecie, a dodatkowo, mamy możliwość zarządzania nią z dosłownie każdego miejsca w Europie.
  • niezwykle przyjazne podejście urzędników, a także przyjazne procesy formalne w porównaniu chociażby z naszym krajem

Przeniesienie firmy do Estonii a odroczony CIT

Wspomniane już zostało, że Estonia nie jest rajem podatkowym jak np. Malta, mimo wszystko wielu przedsiębiorców decyduje się na przeniesienie tam swojej działalności. Z pewnością wpływ na to mają wymienione powyżej zalety, a szczególnie jednak z nich, która zasługuje na większa uwagę. Okazuje się, że Estonia daje możliwość i co najważniejsze, po prostu opłaca się prowadzić tam firmę. Panują tam niezwykle jasne i klarowne przepisy podatkowe. Estonia jest prawdziwym rajem, gdyż obowiązuje tam odroczony podatek CIT, co więcej nie ma on limitu czasowego. Jak wygląda to w praktyce? Otóż firma nie płaci podatku, do momentu w którym sama nie jest ona wypłacalna. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą nie tylko zebrać odpowiednie fundusze, ale co najważniejsze poświęcić czas na rozwijanie swojego biznesu i inwestycje firmowe.

Przeczytaj również:  Jak wygląda przeniesienie firmy do Czech

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *