Ten artykuł jest owocem współpracy naszej redakcji z portalem internetowym jaknegocjowac.com.pl
Z racji dość niekorzystnych regulacji podatkowych dla firm i małych przedsiębiorstw, wiele działalności stara się uniknąć nowych przepisów i przenieść do krajów, w którym przepisy prawne są bardziej przystępne. Jednym z nich jest nasz południowy sąsiad czyli Republika Czeska. Jak więc wygląda przeniesienie firmy do Czech?
Jak przenieść firmę do Czech?- warunki prowadzenia działalności w Czechach
Nie da się ukryć, że polski rząd obecnie nie działa na korzyść przedsiębiorców i mniejszych firm. Niekorzystne uwarunkowania związane z wprowadzeniem Polskiego Ładu, co wiąże się również z ogromnymi niejasnościami w rozliczeniach podatkowych, sprzyja temu, że polscy przedsiębiorcy zgodnie upatrują szans na prowadzenie własnej działalności i jej rozwój w innych krajach. Co ciekawe, zauważono, że jedne z bardziej korzystnych warunków dla rozwoju przedsiębiorstw panują u naszego południowego sąsiada, czyli w Republice Czeskiej. Nie da się ukryć, że ten niewielki kraj z racji tego, że twardo stawia na rozwój firm, bez względu na ich rozmiar, stał się dość atrakcyjnym celem emigracji firmy założonych w Polsce. Można powiedzieć, że warunki przeniesienia firmy do Czech, w porównaniu z tym jak wyglądają one w zakresie prowadzenia działalności w Polsce są mocno konkurencyjne. Co więcej, przeniesienie firmy do Czech może znacznie zmniejszyć koszty związane z samym prowadzeniem działalności, co pomoże przedsiębiorcom znaczną część dochodów przeznaczyć na dalszy rozwój. Dodatkowo wskazuje się na to, że przystępny system podatkowy u naszego południowego sąsiada może przynieść znaczne korzyści pod względem podatkowym i składkowym.
Jak wygląda przeniesienie firmy do Czech?
Jeśli przedsiębiorca zdecydował już na przeniesienie swojej działalności do Czech, to z pewnością zastanawia się jak wygląda cały proces. Otóż w pierwszej kolejności warto zaznaczyć, czy będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy może jednak spółka. Należy o tym zdecydować jeszcze przed przystąpieniem do wypełniania formalności. Pierwsze rozwiązanie bez wątpienia należy do najczęściej wybieranych, gdyż umożliwia ono przeniesienie firmy w ciągu jednego dnia. Co więcej jest to rozwiązanie najprostsze i jednocześnie najtańsze. Jeśli jednak przedsiębiorca decyduje się na spółkę, może on wybrać pomiędzy:
- spółką jawną
- spółką komandytową
- spółką akcyjną
- spółką z ograniczoną odpowiedzialnością
Warto jednak podkreślić, że spółki w Czechach charakteryzują się dokładnie tymi samymi cechami co w naszym kraju, jednak musi ona zostać wpisana do czeskiego Rejestru Handlowego, wraz ze wszystkimi osobami, których przychody z tytułu prowadzenia działalności, w ciągu ostatnich dwóch lat przekroczyły 120 milionów koron czeskich. Kolejnym krokiem celem przeniesienia działalności do Czech jest dopełnienie formalności. Znów, jeśli wybrana została jednoosobowa działalność gospodarcza, wówczas można ją założyć samodzielnie, a wymaganymi dokumentami będzie jedynie dowód osobisty, wypełnione zgłoszenie rejestracyjne, zaświadczenie o niekaralności oraz zaświadczenie o tytule własności lub praw do lokalu, w którym firma będzie prowadzona. Nie bardziej skomplikowane może wydawać się przeniesienie spółki. Wówczas konieczna jest wizyta u notariusza i spisanie aktu notarialnego. Niezbędne okazują się również następujące dokumenty:
- wypis z księgi wieczystej
- dokumenty o praktyce zawodowej i doświadczeniu
- kopia dowodu osobistego
- wyciąg z KRK członka zarządu
Co więcej by zarejestrować przeniesienie swojej działalności do Czech, należy wybrać jeden z poniższych sposobów:
- wysłanie e-mailem dokumentów z podpisem elektronicznym
- osobista wizyta w Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej
- wysłanie dokumentów pocztom
- udanie się do Czech POINT, gdzie można załatwić procedury administracyjne.
W większości przypadków, w tym momencie działalność do Czech zostanie przeniesiona już następnego dnia roboczego.