Jak założyć zakład pogrzebowy?

Branża ta jest dość smutna dla osób, które muszą się zająć pochówkiem bliskich. Mimo żałoby rodzina musi decydować się na rodzaj pochówku. Głowę zaprząta im również nagrobek – cena, która może być bardzo zróżnicowana. Jednak decydując się na założenie zakładu pogrzebowego wpisujemy się w misję pomagania rodzinom zmarłych osób. Pomagamy przeprowadzić ich przez ten trudny czas. Zapewniamy spokojny i profesjonalny pochówek.

Pierwsza czynność

Skoro decyzja została podjęta należy wpierw zająć się rejestracją działalności gospodarczej. Może to być forma jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej czy spółki handlowej rejestrowanej już w sądzie. W pierwszych dwóch przypadkach wystarczy zgłosić się we właściwym urzędzie skarbowym, zgłosić firmę do regonu i zakładu ubezpieczeń społecznych. Ważne, aby w deklarowanym PKD znalazło się:

 • PKD 96.03.Z czyli pogrzeby i działalność pokrewna

Przy wyborze formy opodatkowania najlepiej skorzystać z pomocy doradcy lub księgowego, którzy wyjaśnią co w przypadku zaczynającego przedsiębiorcy będzie lepsze. W niektórych sytuacjach może to być ryczałt w innym przypadku podatek liniowy. Jeśli chodzi o podatek od towarów i usług VAT, to w momencie zaczynania działalności nie trzeba z niego korzystać do osiągnięcia górnego limitu obrotu 200 tys. zł w ciągu roku obrachunkowego.

Warunki lokalowe zakładu pogrzebowego

Warto pamiętać, że zakład pogrzebowy powinien być tak duży, aby swobodnie móc przyjąć i obsłużyć klientów. Dobrze, aby zakład miał:

 • część biurową, w której będą obsługiwane rodziny. Tutaj załatwić można wszystkie sprawy z dokumentami potrzebnymi do pochówku czy do ZUS-u
 • część magazynową, gdzie będą wyeksponowane trumny i urny
 • z sali pożegnań, gdzie bliscy w ciszy żegnają się ze zmarłym. Wiele cmentarzy ma kaplice przycmentarne, więc sala pożegnań w zakładzie może być opcją
 • salę gdzie można przygotować zwłoki do pochówku
Przeczytaj również:  Najlepszy outfit na przyjęcie urodzinowe

Co powinno znajdować się na wyposażeniu

W zakładzie pogrzebowym jest szereg rzeczy, które powinny się znaleźć. Począwszy od stojaków na portret zmarłego, krzyże ziemne, obudowy drewniane na groby, tabliczki nagrobne i wiele innych akcesoriów. Ważne, aby nie zabrakło żadnego elementu. Dlatego trzeba szczególną wagę przyłożyć do zabezpieczenia się w te artykuły biorące udział w samym pogrzebie.

 Ważnym elementem są środki do dezynfekcji, stół do przygotowywania zwłok do pochówku, który musi być wykonany ze stali nierdzewnej. Nie można zapomnieć również o workach i skrzyniach do transportu zwłok, gdy odbieramy zwłoki z domu rodziny zmarłego.

Samochód w zakładzie pogrzebowym

Ważny element to samochód do przewożenia zwłok, które podlegają specjalnym wymaganiom. Tzw. karawany muszą spełniać przepisy prawa i być certyfikowane przez Inspekcję Sanitarną. Wymagania nakładane na taki samochód to:

 • posiadane oznaczenie samochód specjalny
 • kabina kierowcy musi stanowić osobną, niezależną przestrzeń od strefy, w której przewozi się zmarłego
 • podłoga w strefie przewozu musi być z materiału łatwego do dezynfekcji
 • w samochodzie musi być wydzielony specjalny obszar do przechowywania środków dezynfekujących, rękawiczek, ściereczek itp.
 • dodatkowo trzeba mieć możliwość zabezpieczenia trumny na czas przewozu, tak aby nie miała możliwości przemieszczania się
 • musi spełniać zasady sanitarne i higieniczne

Nagrobki cena

Po kilku miesiącach po pogrzebie przychodzi czas na decyzję rodziny o zamówieniu nagrobka. Rodzina decyduje się na położenie symbolicznego kamienia, aby oznaczyć trwale miejsce pochówku bliskiej osoby. Nagrobek jest też symbolem uczczenia życia zmarłego, jego pamięci. Dlatego też zakład powinien mieć nagrobki, które może zaoferować klientowi.

Nagrobki zamawiane są na ilość miejsc. Są pojedyncze ( dla jednej osoby lub dwóch w przypadku grobu głębinowego ), podwójne ( dla dwóch osób leżących obok siebie ) lub też urnowe. Cena nagrobku uzależniona jest od materiału i stopnia skomplikowania jego wykonania. Najtańsze będą z lastryka, a droższe już wykonane z naturalnego materiału jak granit na nagrobek. Cena będzie większa im więcej materiału będzie zużyte. W nagrobkach poziomych wystarcza płyta leżąca, w pionowych dochodzi już element ścienny, na którym umieszcza się nazwisko zmarłego i daty narodzin i śmierci. Mogą się tu również znaleźć różne sentencje czy cytaty, które przybliżają obraz zmarłej osoby.

Przeczytaj również:  Co to są systemy zarządzania jakością? Dowiedz się jak zmaksymalizować zyski w swojej firmie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *