Rower w kosztach firmy musi zostać odpowiednio uzasadniony. Jest wiele argumentów, które możesz przedstawić, aby rower mógł znaleźć się w kosztach twojej firmy. Zobacz, jak rozliczyć koszt roweru!
Rower w kosztach firmy, jeżeli spełnione zostaną pewne warunki, może zostać rozliczony. Przedsiębiorca decydujący się kupić rower na firmę może odliczyć 100% wartości podatku VAT. Rower musi mieć jednak związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak rozliczyć rower w kosztach firmy, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem!
Jak udowodnić, że rower ma związek z prowadzoną działalnością?
Jeżeli dojeżdżasz do pracy rowerem lub jest ci on potrzebny do spotkań z klientami, to jest to bardzo dobry argument dla organów podatkowych. W takim wypadku będziesz mógł zaliczyć go do kosztów prowadzenie przedsiębiorstwa. W sytuacji, kiedy coś zepsuje się w rowerze, będziesz mógł wliczyć w koszta także serwis oraz części rowerowe. Nie ma znaczenia rodzaj roweru, w koszta będziesz mógł wliczyć rower cruiser lub rower trekkingowy. Problem możesz mieć jedynie z akcesoriami, takimi jak kask lub odzież rowerowa. Urzędnicy podatkowi mogą stwierdzić, że są to zakupy na użytek osobisty.
Czy można wliczyć w koszty prowadzenia działalności jednocześnie rower i samochód?
Wiesz już, że przy odpowiedniej argumentacji możesz umieścić rower w kosztach firmy. Co jeśli jednak masz także samochód? Przepisy mówią, że posiadanie samochodu nie wyklucza możliwości wliczenia w koszty firmy roweru. Powinieneś po prostu uargumentować, że do sprawnego funkcjonowania firmy potrzebujesz zarówno samochodu, jak i roweru. Samochód może służyć do przewozu towarów, a rower do dojazdów. Nie powinieneś w takiej sytuacji mieć problemu z organami podatkowymi.
Podatek VAT a zakup roweru
Rower zgodnie z klasyfikacją środków trwałych jest zaliczany do kosztów transportu, jednak nie obejmują go ograniczenia odnośnie do podatku VAT, który podlega odliczeniu, podobnie jak w przypadku samochodów osobowych. Zakup roweru oraz części do niego daje możliwość odliczenia 100% podatku VAT.
Rower na firmę a ewidencja
To, jak rower zostanie ujęty w ewidencji, zależne jest od kwoty jego zakupu. Jeżeli kwota zakupu nie przekracza 10 tysięcy złotych netto u vatowców i 10 tysięcy złotych brutto u nievatowców, to pojazd zalicza się do kosztów na podstawie faktury. Księgowany jest on wtedy w kolumnie 13. KPiR. Podobnie wygląda to u podatników CIT.
Jeżeli wartość roweru przekracza 10 tysięcy złotych, to trzeba wprowadzić go do ewidencji środków trwałych. Trzeba wtedy zrobić amortyzację, która będzie uwzględniała zastosowanie odpowiedniej stawki zależnej od klasyfikacji tego środka trwałego. Rower zalicza się do pozostałych środków transportu w środkach trwałych. Stawka roczna amortyzacji to 18%.
Rower w kosztach firmy może być bez problemu rozliczony. Należy jednak zaznaczyć, że nie może to być drogi rower przeznaczony do celów typowo sportowych. Urzędnicy podatkowi mogą wtedy podważyć zasadność wprowadzenia go w koszty prowadzenia działalności.