Dzisiaj sprawdzimy, ile zarabia brukarz. Oczywiście stawki będą uśrednione, bo wiele też zależy od konkretnej firmy. Jednak w wielu przypadkach kwoty te będą dosyć zbieżne. Można jednak liczyć na to, że kwota ta będzie sukcesywnie rosnąć.
Kim jest i ile zarabia brukarz?
Zanim przejdziemy do tego, ile zarabia brukarz, warto pochylić się nad tym, kim jest osoba wykonująca ten zawód. Brukarz to człowiek, który jest zatrudniamy przy robotach drogowych. Jego głównym obowiązkiem jest wykładanie kostką brukową nawierzchni drogowych.
Jednak nie tylko tym się zajmuje. Dodatkowo jest odpowiedzialny za wyłożoną kostkę brukową. To jego zadaniem jest jej konserwacja, rozbierania, a także naprawa w razie potrzeby. Trzeba zatem przyznać, że nie jest to najłatwiejsza praca. Często trzeba ją także wykonywać przy zmiennych warunkach atmosferycznych.
Jeśli chodzi o wykształcenie, to przeważnie od brukarza wymaga się wykształcenie zasadniczego zawodowego. Obecnie musi być ono o profilu budowlanym. Należy jednak zauważyć, że nie jest to konieczny warunek, by wykonywać pracę brukarza. Przede wszystkim trzeba dostarczyć dokumenty, które poświadczają o umiejętnościach, wiedzy, a szczególnie doświadczeniu w wykonywaniu tego typu prac.
Dodatkowo można udać się na kursy, które są często organizowane w Centrach Kształcenia Ustawicznego, ale także w Centrach Kształcenia Praktycznego. Są także dostępne inne kursy czy studia, które mogą pozwolić wykonywać ten zawód. Jednak poza ukończeniem szkoły należy po prostu wykazywać się odpowiednimi cechami, jak np. cierpliwość, dokładność, zorganizowanie, odporność, zdolności manualne, a także dobra sprawność fizyczna.
Szczegółowe informacje, o głównym zadaniu brukarza tutaj: https://magazynremont.pl/wykladanie-kostki-brukowej
Ile zarabia brukarz w Polsce?
Trzeba liczyć się z tym, że nie jest to szczególnie opłacalna praca. Szczególnie gdy dopiero się zaczyna. Przeciętnie w kwestii tego, ile zarabia brukarz, nie można liczyć na więcej niż 3100 zł brutto. Początkujący brukarz zwykle nie dostaje więcej niż najniższą krajową.
Jednak na ostateczną kwotę wpływają różne czynniki. Wiele zależy od tego, w jakim miejscu i regionie pracuje dany człowiek, jak bardzo jest rozwinięta firmy, jakie doświadczenia posiada dany brukarz. Inaczej stawka prezentuje się w przypadku człowieka, który jest zatrudniony w firmie budowlanej, a zupełnie inaczej gdy ten brukarz prowadzi własną działalność gospodarczą i jest całkiem dobry w tym, co robi.
Trzeba jednak zauważyć, że sporo brukarzy jest w stanie miesięcznie otrzymywać przynajmniej 4200 zł brutto. Jednak, tak jak wspominaliśmy wcześniej, nie powinny na taką stawkę liczyć osoby, które dopiero zaczynają swoją pracę w branży budowlanej. Ich zarobki zdecydowanie nie przekroczą najniższej krajowej lub będą jedynie nieznacznie wyższe. Jedyną dobrą informacją jest to, że dosyć szybko można zyskiwać kolejne awanse i oczywiście wyższe stawki.
Jak pisaliśmy, wiele zależy od regionu, w którym dany brukarz pracuje. Według badań okazuje się bowiem, że najbardziej opłaca się pracować w województwie mazowieckim. Tam można liczyć nie tylko na większą ilość zleceń, ale na szybszy rozwój firmy i, co za tym idzie, wyższe wynagrodzenie w skali miesiąca.
Najgorzej jednak prezentuje się województwo kujawsko-pomorskie oraz świętokrzyskie. Tam wielu brukarzy dostaje najniższą krajową. Trzeba jednak zauważyć, że część otrzymuje wyższe stawki. Ale i tak nie prezentują się one aż tak dobrze.\
Ile zarabia brukarz we własnej firmie?
Można być pracownikiem w firmie budowlanej, a można po prostu założyć własną firmę brukarską. Jednak trzeba pamiętać, że jest to zawsze spore wyzwanie. I to nie tylko w kwestii finansowej. Najważniejsze jest bowiem znalezienie odpowiednich pracowników, którzy będą w stanie dobrze wykonywać swoją pracę.
W kwestii tego, ile zarabia brukarz prowadzący własną działalność, dosyć trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Jeśli firma zyska już swoją renomę i będzie zyskiwać całkiem sporo zleceń, to człowiek ma szanse zyskiwać nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Prezentuje się całkiem dobrze, ale najpierw trzeba włożyć w firmę sporo pracy.