Zawodowy aktor – od czego zacząć?

Kto z nas w dzieciństwie nie odgrywał scen z kultowych filmów, jednocześnie marząc aby móc w przyszłości zostać zawodowym aktorem. Z pewnością wielu z nas. Jak zostać zawodowym aktorem? Czy szkoła teatralna to konieczność? Jakimi umiejętnościami należy się wykazać?

Zawód aktor 

Zawód aktora był lub ciągle jest marzeniem wielu z nas. Jaką drogę trzeba pokonać aby móc rozpocząć taką ścieżkę kariery? Warto rozpocząć od wyboru odpowiedniej szkoły teatralnej. W Polsce istnieje wiele publicznych instytucji, które przygotują Cię do pełnienia takiego zawodu. Ukończenie takiej szkoły, chociaż zdarzają sie sytuacje gdy nie jest ona aż tak potrzebna, zawsze spotyka się z uznaniem osób prowadzących castingi. Należy jednak zauważyć, że aby zostać oficjalnie wpisanym na listę studentów, trzeba przejść kilku etapową drogę. Zaczyna się ona od przesłuchań kandydatów. Podczas trwania naboru warto wykazać się ogromną determinacja i cierpliwością. Nawet największe gwiazdy kina kilkukrotnie zdawały do szkół teatralnych. Brak odpowiedniego wykształcenia nie powinien powstrzymywać Cię przed spróbowaniem swoich sił. Najlepszym przykładem może być Jim Carrey, który nie miał możliwości ukończył szkoły, a mimo to od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. 

Historia kariery Jima Carreya

Filmy z Jimem Carreyem, pomimo upływu lat wciąż cieszą się ogromną popularnością. Każdy z nas chociaż raz oglądałam kultową Maskę (1994) czy Truman Show (1998). Mało kto jednak wie, że za jego wielkim sukcesem jako aktora, stoją wrodzone umiejętności komediowe. Jako 14 latek w wyniku złego statusu materialnego rodziny, został zmuszony do podjęcia pracy w fabryce. Rok później rozpoczął regularne występy w klubach komediowych. w międzyczasie pisywał skecze, które spotykały się z krytyką. Jednak Carrey nie zrażony opiniami innych, wciąż pracował nad swoim warsztatem. W konsekwencji mając zaledwie 17 lat został głównym komikiem w Yuk-Yuk’s. Jego popularność ciągle rosła., najpierw w Kanadzie, a z czasem także w USA. Pierwszy raz na ekranie można było go zobaczyć w roku 1984 w filmie Kto pierwszy ten lepszy. W późniejszych latach grał w wielu komediach, jednak największy rozgłos przyniosła mu rola w Ace Ventura: Psi detektyw. Pomimo tego, że produkcja nie zebrała pochlebnych opinii, aktor stał sie ulubieńcem widzów. Od tamtej pory filmy z Jimem Carreyem przyciągały rzesze ludzi do sal kinowych. Jego pozycję wśród gwiazd kina umocniły dzieła takie jak: Maska, Truman Show, Zakochany bez pamięci czy Grinch: Świąt nie będzie

Przeczytaj również:  Ile zarabia brukarz w 2022 roku?

Aktor dubbingowy

Bardzo ważnym zawodem w kontekście pracy w branży filmowej jest aktor dubbingowy. Najczęściej taka osoba podkłada głos pod postacie z produkcji animowanych. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy nawet film aktorski wymaga podłożenia głosu przez innego aktora. Jak zostać aktorem dubbingowym? Podobnie jak w przypadku “zwykłego” aktora, warto pomyśleć nad odpowiednią szkołą teatralną. Głównie ze względu na zajęcia, które w bardzo dobry sposób potrafią poprawić dykcję. Jednak jeśli uważasz, że mówisz głośno i wyraźnie, a ponad to masz ciekawą barwę głosu, to idź na casting. Spróbuj swoich sił!

Aktor w teatrze 

Bycie aktorem w teatrze znacznie różni sie od odpowiednika na planie filmowym. Na scenie bowiem nie można powtórzyć sceny czy tez cofnąć zaistniałą pomyłkę. Montaż nie ukryje niektórych błędów, nawet najmniejsze mankamenty zostają zauważone. Jest to zdecydowanie miejsce, w którym technika oraz sposób grania jest ciągle oceniany przez otaczającą widownię. Aby zostać aktorem w teatrze, ukończenie szkoły aktorskiej jest wręcz koniecznością. Tam bowiem można nauczyć się wszelkich niezbędnych technik, ale także zdobyć pierwsze doświadczenie na deskach teatru. Działania podejmowane na uczelni mogą w późniejszym czasie odegrać bardzo ważną rolę. Przedstawienia na żywo zdecydowanie przysparzają znacznie więcej stresu, są więc dla aktora jeszcze większym wyzwaniem. Co więcej oprócz umiejętności aktorskich, powinno posiadać się inne zdolności m.in: taneczne, muzyczne czy komediowe. Bardzo istotna może okazać się również zręczna improwizacja. Na koniec warto wspomnieć o bardzo dobrej pamięci i skupieniu.  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *