Jak założyć hodowlę kotów?

Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu gazetafinanse.pl

Hodowla kotów rasowych to pasja i źródło dochodu, które ludzie znają od co najmniej dziesięcioleci. Dziś założenie własnej hodowli, niezależnie od rasy kotów wymaga spełnienia pewnych wymogów formalnych i starannego przygotowania. Głównym celem hodowli powinno być uzyskanie kociąt bardziej reprezentatywnych dla swojej rasy niż ich rodzice. Innymi słowy, należy przede wszystkim ulepszyć odmianę, a nie tylko liczbę. Z tego powodu zadaniem hodowcy jest staranny dobór kotów i hodowanie tych znanych z optymalnego zdrowia, charakteru, wyglądu i zgodności ze standardami rasy. Podpowiadamy jakie wymogi trzeba spełnić, aby założyć hodowlę kotów rasowych.

Hodowla kotów – wymagania

Aby rozpocząć, zapisz się do związku felinologicznego, innymi słowy: klubu hodowców wielu rasy kotów. W Polsce istnieje kilka takich organizacji, a listę organizacji w kilku miastach w kraju można znaleźć na stronie internetowej. Każdy klub ma inne warunki i opłaty, takie jak rejestracja i opłaty. Rejestracji można dokonać drogą elektroniczną, osobiście lub listownie. Najpierw jednak warto dokładnie zapoznać się z regulaminem klubu. Następnie podczas rejestracji należy podać przydomek hodowlany, tzw. „nazwisko”, którym będzie posługiwał się kociak. Każdy świadomy kandydat na hodowcę kotów powinien również przeczytać 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt i wystąpić do Departamentu Zdrowia i Bezpieczeństwa o informacje na temat wymagań dotyczących trzymania kotów rasowych.

Jak zacząć hodowlę kotów?

Pierwszym krokiem w zakładaniu hodowli kotów rasowych będzie wybór kotki jako jej podstawy. Nie może mieć żadnych wad genetycznych ani rozwojowych. Jej stan zdrowia powinien sprawdzić lekarz posiadający zaświadczenie weterynaryjne. Jest to obowiązkowy załącznik do rodowodu kota hodowcy zarejestrowanego w Polskiej Federacji.

Przeczytaj również:  Rower w kosztach firmy – jak rozliczyć koszt roweru?

Musisz mieć również odpowiednie miejsce do prowadzenia biznesu. Jak założyć hodowlę kotów rasowych w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym? Powinieneś mieć pokój z łóżkiem, kuwetą i miskami na jedzenie i wodę dla kotki w ciąży oraz wydzielone miejsce dla kociąt. Każde zwierzę  powinno otrzymać opiekę weterynaryjną oraz niezbędne, zalecane szczepienia. Z biegiem czasu kocięta powinny zostać odrobaczone i ewentualnie wykastrowane. Każdy musi mieć książeczkę zdrowia, czyli dokument, który otrzymuje osoba, która kupuje od Ciebie kota.

Rasy kotów – jaką wybrać?   

Pamiętaj jednak, że zanim zdecydujesz się na hodowlę, musisz dobrze poznać specyfikę danej rasy kotów. Następnie, po zdobyciu odpowiedniej wiedzy, możesz wybrać dobrego hodowcę, od którego kupisz kota.

Kot bengalski

Nie sposób nie zwrócić uwagi na tego kota, zarówno ze względu na jego urodę, jak i niespożytą energię. To połączenie elegancji i elegancji. To cudowne zwierzę nie pozostawi nikogo obojętnym. Oczywiście będziemy mieli wrażenie obcowania z lampartem ze względu na jego wygląd i temperament. Jeśli rozważamy adopcję kota bengalskiego, przygotujmy się na mini-tornado. 

Ragdoll

Czułość i wdzięk to dwie główne cechy tego imponującego kota o ciemnoniebieskich oczach i wesołym wyglądzie. Ragdoll ma unikalną cechę, gdy trzymamy go w dłoniach, całkowicie się rozluźnia, stąd nazwa rasy – “ragdoll” oznacza po angielsku szmacianą lalkę.

Maine coon

Maine Coon to giganci wśród kotów domowych! To prawdziwy koci olbrzym, wysoki, silny i dobrze zbudowany. Dzięki grubemu futerkowi, dużym rozmiarom i czubatym uszom może przypominać rysia, zwłaszcza jeśli posiada brązowe umaszczenie. Chociaż nie jest do końca jasne, skąd pochodzi Maine Coon, powszechnie uważa się, że jest to pierwsza amerykańska rasa. Jest energiczny i miły, nie bez powodu wiele rodzin mieszkających pod jednym dachem z tymi pandami wielkimi pieszczotliwie nazywa je łagodnymi olbrzymami.

Przeczytaj również:  Czy inwestowanie w fotowoltaikę się opłaca? Jak widzą to przedsiębiorcy?

Kot rosyjski niebieski 

Rasa kota syberyjskiego pochodzi z Rosji. Są to duże zwierzęta, które potrafią przystosować się do surowych warunków klimatycznych południowej Syberii. Stąd nazwa rasy. Syberyjczyk jest okrągły, a zimą jego sierść staje się grubsza.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *