Jak założyć zespół muzyczny?

Dobrze prosperujący zespół weselny to podstawa udanego wesela. Pary nie zwracają jedynie uwagi na to, ile kosztuje zespół na wesele, ale również na jego poziom oraz na to, jaką muzykę gra zespół. Poniżej przestawiamy sposoby na założenie dobrze prosperującego zespołu. 

Po pierwsze – dobrzy muzycy

To, ile kosztuje zespół na wesele, jest przede wszystkim zależne od umiejętności grających w nim muzyków. Idealną cechą muzyka na wesele nie jest jedynie szybkość uczenia się, ale również wytrzymałość. Muzyk weselny będzie musiał grać niemal bez przerw przez kilka – kilkanaście godzin. Dodatkową cechą, którą warto jest wziąć pod uwagę przy doborze muzyków, jest umiejętność gry na kilku instrumentach oraz śpiewu. Ułatwi to urozmaicenie repertuaru. 

Ile kosztuje zespół na wesele z dobrym frontman?

Kolejnym ważnym czynnikiem na drodze do posiadania dobrego zespołu jest odpowiedni frontman. Musi być to osoba, która nie tylko dobrze śpiewa, ale również bardzo szybko się uczy. Osoba śpiewająca na weselach powinna operować nienaganną techniką, żeby wytrzymać wiele godzin pracy głosem. Powinna także mieć umiejętności konferansjerskie, żeby bez problemu poprowadzić zabawy dla gości. 

Im lepszy wokalista, im więcej dobrej energii przekazuje gościom, im lepiej prowadzi gry weselne – tym więcej będzie kosztowało wynajęcie zespołu. 

Odpowiedni repertuar może zmienić to, ile kosztuje zespół na wesele

Kolejnym ważnym aspektem jest dobór repertuaru. Zespół może grać “wszystkiego po trochu” lub wyspecjalizować się w konkretnym repertuarze (na przykład disco polo, utwory disco, muzyka góralska itp.). Dobór odpowiedniego repertuaru może wyróżnić zespół spośród konkurencji i lepiej trafić w gust pary młodej i gości, dzięki czemu stopniowo możliwe będzie podnoszenie ceny za usługę. 

Przeczytaj również:  Mieszkanie na wynajem w Hiszpanii — co zrobić, żeby się opłaciło?

Pary często szukają zespołów nie grających disco polo lub przeciwnie – specjalizujących się w tego typu utworach. Warto wykorzystać informację o tym, czy zespół gra disco polo w widocznym miejscu na stronie internetowej. Usprawni to proces komunikacji i od razu zniechęci klientów, którzy mogliby być niezadowoleni z usługi i zostawiać złą opinię o zespole. 

Manager albo odpowiedni marketing

Aby zespół dobrze prosperował, konieczny jest odpowiedni marketing. Można albo zatrudnić managera, który zajmie się szukaniem zleceń, albo samemu zadbać o odpowiednią reklamę. 

Manager pomoże wam ustalić, ile kosztuje zespół na wesele. Może dobrać repertuar oraz dobierze odpowiednie formy promocji, na przykład reklamę w mediach społecznościowych. Zorganizuje nagranie odpowiedniego filmu promocyjnego, które przyciągnie potencjalnych klientów. Plusem pracy z managerem jest możliwość skupienia się tylko na grze. Minusem pracy z managerem jest konieczność dzielenia się zyskami. 

Samodzielny marketing może być skuteczny

Niestety często konieczność korzystania z usług managera podnosi cenę usługi i pary młode zniechęcają się tym, ile kosztuje zespół na wesele. Aby nieco zmniejszyć cenę usługi można wykonać pracę managera samemu. W sieci dostępnych jest wiele kursów marketingu internetowego, które uczą prowadzenia kont oraz reklam w social mediach. 

W branży weselnej liczy się jednak nie tylko profesjonalnie poprowadzona strona czy dobre demo – ale przede wszystkim reklama pocztą pantoflową. Jeżeli para młoda będzie zadowolona z usługi, z pewnością poleci zespół innym znajomym organizującym wesela. Im więcej dobrych opinii – tym więcej zleceń. 

Granie coverów a strona prawna – czy wpływa na to, ile kosztuje zespół na wesele?

Zespoły weselne grają przede wszystkim covery – powszechnie znane utwory innych wykonawców. Aby odbywało się to legalnie i żeby nie narażać się na kary, należy uiścić opłatę za wykonywanie coverów ZAiKSowi. Teoretycznie odpowiedzialna jest za to para młoda. Często młodzi nie są świadomi obowiązku wniesienia opłaty za muzykę. 

Przeczytaj również:  Czym kierować się przy wyborze odzieży dla pielęgniarek?

Aby uniknąć kary, najprostszym sposobem jest dodanie do ceny za usługę 10% od wynagrodzenia, które przeznaczone będzie na opłacenie ZAiKSu. Co prawda w ten sposób cena wykonanej usługi wzrośnie, ale młoda para zostanie odciążona z problematycznego obowiązku i uniknie kar. 

Odpowiednia prezencja zespołu ma znaczenie

Ostatnim elementem potrzebnym do stworzenia dobrego zespołu grającego na weselach jest dobra prezencja muzyków. Muszą oni nie tylko dobrze wyglądać, ale też umieć odpowiednio się zachować. Totalnie nie na miejscu jest picie zbyt dużych ilości alkoholu lub wdawanie się w sprzeczki z gośćmi. Po nieudanym występie para młoda nie poleci zespołu znajomym – a marketing szeptany jest bardzo istotny w branży weselnej. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *